DEKD 2020 I Vipap Videm Krško, Proizvodnja papirja in vlaknin

Prijave so zaključene. Vsa razpoložljiva mesta so že zasedena.

torek, 29. september 2020torek, 29. september 2020, 16.00

DEKD 2020: Vipap Videm Krško, Proizvodnja papirja in vlaknin

Sporočamo, da na voden ogled, ki bo potekal v torek, 29. 9. ob 16. uri,

PRIJAVE NISO VEČ MOŽNE. Vsa razpoložljiva mesta so že zasedena.

Veseli smo dobrega odziva in se vam zahvaljujemo za razumevanje.

Zbirno mesto je na vhodu v tovarno.

Vstop prost (obvezna predhodna najava)

V letu 1938 je bilo na Vidmu vzpostavljeno veliko gradbišče, na katerem je v dobrem letu zrasla tovarna celuloze, ki jo je postavil ljubljanski podjetnik Fran Bonač. Tovarna, ki je začela s poskusnim delovanjem 20. oktobra 1939, je po vojni doživela velik razmah in širitev proizvodnje, zaradi senzibilnosti vsakokratnega vodstva pa je pomembno vplivala na življenje v mestu Krško in v širšem prostoru. Njen prispevek je bil izjemno pomemben tudi za razvoj kulturnih dejavnosti.

Voden ogled skozi tovarno, ki danes nosi ime Vipap Videm Krško, bo obiskovalcem omogočil vpogled v sedanji ustroj proizvodnega procesa, hkrati pa bomo s tem tudi »najavili« razstavo o Franu Bonaču in se tako poklonili spominu na podjetnika, ki je s svojo potezo bistveno spremenil tako mesto Krško kot tudi širši prostor Posavja.

Voden ogled bosta sooblikovala Peter Drakulić, Vipap Videm Krško in dr. Helena Rožman, Mestni muzej Krško.

Število mest je omejeno. Obvezne prijave na dogodek sprejemamo na info@mestnimuzejkrsko.si ali 051 390 658.

Fotografija: Fran Bonač ob zagonu kotla leta 1939. Fotoarhiv Vipap Videm Krško d.d.

DEKD 2020: Vipap Videm Krško, Proizvodnja papirja in vlaknin