aaaaaaaaaaaadr. Mirjam Mencej: Čarovništvo na slovenskem podeželju

strokovno predavanje

petek, 7. oktober 2022, 18.00

dr. Mirjam Mencej: Čarovništvo na slovenskem podeželju

Predavateljica bo predstavila spoznanja etnografske raziskave čarovništva, ki jo je s študenti in študentkami Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v letih 2000 in 2001 opravila na podeželju vzhodne Slovenije. Govorila bo o različnih predstavah o čarovnicah in različnih vrstah čarovnic; o dejanjih, ki so jih pripisovali čarovnicam; obrambi pred njimi; postopkih njihove identifikacije; ter razlogih za obtožbe čarovništva. Opisala bo tudi vlogo vedeževalcev, na katere so se ljudje obračali po pomoč, in njihov postopek. Nazadnje bo spregovorila še o različnih situacijah, v katerih so posamezniki lahko čarovništvo uporabili za svoje lastne potrebe in koristi.

Fotografija: Metanje oglja v vodo (utapljanje urokov). Foto: Anita Radkovič, Mestni muzej Krško.