aaaaaaaaaaaadr. Oto Luthar: S stenskimi poslikavami v zgodovino

predavanje v sodelovanju z ZRC SAZU

torek, 13. december 2022, 18.00

dr. Oto Luthar: S stenskimi poslikavami v zgodovino

Na podlagi primerov poslikav od predzgodovine do stenskega slikarstva zgodnjega novega veka bo predavatelj poskušal odgovoriti na vprašanje, zakaj brez likovne upodobitve preteklega življenja ni zgodovine. S komentarjem izbranih primerov stenskega slikarstva 16. stoletja bo skušal pokazati, koliko je v upodobitvah lokalnih plemičev in/ali meščanov mogoče razbrati morebitne reformatorske težnje. Izhajajoč iz razprav o značilnostih visoke in ljudske kulture 16. stoletja, bo opozoril na tiste podrobnosti poslikav v Mencingerjevi hiši, ki jih je mogoče pripisati vplivu protestantske etike, obenem pa opozoril na elemente, ki govorijo v prid tezi, da se v portretih in drugih motivih poslikav zrcali katoliška prenova tega obdobja.

Vstop je prost.

Renesančni portreti / freske v Mencingerjevi hiši, foto: Nina Sotelšek, Mestni muzej Krško.