strokovno vodstvo avtoric razstave

torek, 8. oktober 2019torek, 8. oktober 2019, 18.00

Franjo in Iva Stiplovšek: razvoj muzealstva v Posavju

Gostujoča razstava Posavskega muzeja Brežice odstira začetke posavskega muzealstva, ki segajo v leto 1939, ko so zbiratelji in ljubitelji starin v Krškem ustanovili Muzejsko društvo za politična okraja Krško in Brežice. Na njegovi osnovi je novembra 1940 v Krškem začel delovati Mestni muzej, ki je bil leta 1949 prestavljen v Brežice in je poslanstvo nadaljeval kot Posavski muzej Brežice.

Posavski muzejski prostor sta z izjemno skrbjo za kulturno dediščino zaznamovala zakonca Franjo in Iva Stiplovšek. Kot pionirja posavskega muzealstva sta zakonca Stiplovšek skupaj z Ottom Aumannom v našem prostoru utrla pot prepoznavanju, vrednotenju, varovanju in predstavljanju snovne in nesnovne kulturne dediščine.

Skozi razstavo nas bodo popeljale avtorice Alenka Černelič Krošelj, Oži Lorber in Vlasta Dejak iz Posavskega muzeja Brežice.

Dogodek izvajamo v sklopu akcije DEKD-Dnevi evropske kulturne dediščine.

Fotografija: Zakonca Stiplovšek leta 1939 v Trnovem. Fotoarhiv Posavski muzej Brežice.

Franjo in Iva Stiplovšek: razvoj muzealstva v Posavju

DEKD I Franjo in Iva Stiplovšek: razvoj muzealstva v Posavju, strokovno vodstvo avtoric