aaaaaaaaaaaaMednarodni muzejski dan - dan odprtih vrat

Mednarodni muzejski dan - dan odprtih vrat

četrtek, 18. maj 2017, 10.0018.00

Mednarodni muzejski dan - 18. maj 2017

Vstopnina: 0.00

Mednarodni muzejski dan

Od leta 1977, ko je bil vzpostavljen, Mednarodni muzejski dan izpostavlja vlogo muzejev in galerij kot ustanov v službi družbe in njenega razvoja. V letu 2017 izpostavlja pomembno in velikokrat preslišano temo: Muzeji in spregledane zgodovine: Izreči neizrekljivo v muzejih.

Mestni muzej Krško, 18.00

Dr. Mihajlo Rostohar in razmerja z Univerzo v Ljubljani, strokovno vodstvo avtorice razstave,  dr. Helene Rožman

Delovanje Mihajla Rostoharja na prelomu 19. in 20. stoletja ter v prvih dveh desetletjih 20. stoletja zaznamujejo tudi prizadevanja za ustanovitev Univerze v Ljubljani. Razpad avstro-ogrske monarhije je prepoznal kot primeren čas za rešitev vprašanja univerze v Ljubljani ter bil nato pobudnik in dejaven član vseučiliške komisije. Jasno izražena politična stališča in brezkompromisen odnos do najpomembnejših družbenih in univerzitetnih vprašanj so vodili do konfliktov, ki so privedli do tega, da Rostoharja 31. avgusta 1919 ni bilo med prvimi imenovanimi profesorji univerze.

Mencingerjeva hiša, 19.00

»O veščah, modrih ženskah«, okrogla miza ob razstavi Vešče, ki je na ogled v Galeriji Krško

Na okrogli mizi bodo izpostavljeni različni vidiki o božanski naravi žensk skozi zgodovino do danes. Sooblikovale jo bodo: dr. Zalka Drglin, raziskovalka, svetovalka in pesnica; Polona Sepe, režiserka in scenaristka; Metka Gabrijelčič, učiteljica; Vesna Juvan, predsednica društva Sijaj, magistra MBA in vibracijska kineziologinja in Lučka Koščak, akademska kiparka. Okroglo mizo bo moderirala Tina Košir, televizijska voditeljica, kolumnistka in učiteljica joge.

Mednarodni muzejski dan - 18. maj 2017