strokovno predavanje

15. februar 2022

dr. Matevž Košir: Čarovniški procesi

v torek, 15. 2.  smo v Mestnem muzeju Krško pričeli s ciklom predavanj: 16. in 17. stoletje – turbulenten čas med visoko učenostjo in čarovniškimi praksami. Cikel smo zasnovali za namen priprave ene od vsebin načrtovane osrednje razstave v Mestnem muzeju Krško.

dr. Matevž Košir nam je na izredno zanimivem in izčrpnem predavanju osvetlil čarovniške procese, ki so zajeli predvsem t. i. zahodni svet med 15. in 18. stoletjem. Problematiko je predstavil celovito, od »nastanka« čarovniškega delikta, njegove umestitve v kazensko pravo ter razmerja med procesi, takratno družbo, državo in najrazličnejšimi predstavami. Poseben poudarek je bil namenjen procesom, ki so se odvijali v slovenskih deželah, tudi tistim, ki so bili pred sodiščem v Krškem.