*6. april 1824, Radovljica, †16. marec 1911, Krško

Josipina Hočevar se je 6. aprila 1824 v Radovljici rodila kot Josipina Mulley. Devetega novembra 1842 se je poročila z Martinom Hočevarjem. Zakonca Hočevar sta se kmalu po poroki, 13. novembra, naselila v Krškem. Svoje imetje sta gradila z različnimi dejavnostmi.

V Krškem sta odprla gostilno, poštni urad, bila sta lastnika vinograda na Straži pri Krškem in za kratek čas tudi hotela Zur Stadt Trieste v Gradcu, kjer sta bivala v letih 1861 in 1862. Premoženje sta si ustvarila predvsem z gradbenimi posli, med drugim z regulacijo reke Save ob gradnji železniške proge Ljubljana–Zidani Most–Zagreb.

Po letu 1860 sta mestu in okolici namenila številne donacije. Pomembno sta prispevala k obnovi in gradnji šol in ustanovila več štipendijskih skladov. Darovala sta tudi Cerkvi in za zdravstvo. Župnija Krško je bila ustanovljena prav z Josipinino finančno podporo, po njeni zaslugi so tam leta 1899 zgradili še mestno bolnišnico. Josipina je možu Martinu Hočevarju, ki je umrl 17. aprila 1886, še isto leto dala postaviti mavzolej; njegove posmrtne ostanke so tja prenesli leta 1890. V mavzolej so ob moža pokopali tudi Josipino, ki je umrla 16. marca 1911.

Pripravila: Anita Radkovič, Mestni muzej Krško

Ob jutrišnji obletnici rojstva Josipine Hočevar vas vabimo na ogled razstave Meščanka Josipina Hočevar: Gospodarstvenica, mecenka in dobrotnica ter Hočevarjevega mavzoleja.

Informacije: 07 620 92 44, 051 390 658, info@mestnimuzejkrsko.si

Odpiralni čas in cenik: https://www.mestnimuzejkrsko.si/obiscite-nas

Fotografije: Neznani avtor, Portret Josipine Hočevar, pred 1898, olje na platnu, 31,5 x 26 cm, inv. št. MMK;LZ-5Doprsni kip Josipine Hočevar. Avtor akademski kipar Boštjan Drinovec. Foto: Nina Sotelšek, hrani dokumentacija MMK.Hočevarjev mavzolej po prenovi. Fotoarhiv GNOM. Literatura:Černelič Krošelj, A. (2011). Josipina Hočevar. Krško: Občina Krško.