Imate minuto?

12. 3. 1891, Krško–22. 1. 1927, Ljubljana

ZVONOVI.

Le pojte, zvonovi otožni,

saj rada poslušam vaš spev,

naj sluša mi duša bolestni,

bolestni, otožni odmev.

In čujem, kako v daljavi

zvonovi otožno pojo —

in zdi se mi, da po planjavi

mi srečo k pogrebu neso.

Matilda Klemenčič

Klemenčič, M. (1911). Zvonovi. Slovan: mesečnik za književnost, umetnost in prosveto, 9(1), str. 5. Pridobljeno iz http://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-A8SL08FU/a231d5c9-381a-4a41-9e4c-308df2cd5cff/PDF, dne 24. 1. 2022.

Matilda Klemenčič je znana kot prva pesnica v Krškem in »slovenska Madona«. Ime je dobila po istoimenski sliki moža Frana Klemenčiča, na kateri jo je, z avreolama nad glavama in v tehniki olja na platnu, upodobil skupaj z njuno hčerjo. Pesmi, predvsem izpovedne, je pod psevdonimom Matilda K. ali M. Klemenčič objavljala v Slovanu in Slovenski ženi. V njenih pesmih, v katerih je pisala o naravi, lepoti, ljubezni in miru, je čutiti tudi žalost, hrepenenje in grenkobo. Veliko pesmi je posvetila otrokom.

Matilda Klemenčič se je kot hči sodnega uradnika rodila v Krškem, 12. marca 1891. Tu je končala dva letnika meščanske šole, tretjega pri uršulinkah v Ljubljani. V mestu je bila znana tudi kot pevka, zlasti na cerkvenem koru, kjer je spoznala slikarja Frana Klemenčiča in se še ne osemnajstletna z njim poročila. Dve leti po poroki je z možem odpotovala v München, kjer je on nadaljeval študij slikarstva. Sama se je poglabljala v nemško in angleško literaturo, zanimala sta jo slikarstvo in kiparstvo. Rada je brala in poslušala glasbo. Bila je mama štirih otrok, dveh sinov in dveh hčera. Zaradi moževega študija slikarstva in dela so se veliko selili. Zadnja leta so preživeli v ljubljanskih Kosezah. Zaradi zapletov ob zastrupitvi zoba je v 36. letu starosti 22. januarja 1927 umrla v Ljubljani.

Reprodukcija slike »Slovenska Madona« iz: Lamut, M. (januar 1928). Obrazi in duše. Matilda Klemenčičeva. Ženski svet, 6 (1), str. 2.  Klemenčič, M. (1911). Orel – ljubezen. iz: Slovan: mesečnik za književnost, umetnost in prosveto, 9(1), str. 21. Pridobljeno iz http://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-A8SL08FU/a231d5c9-381a-4a41-9e4c-308df2cd5cff/PDF, dne 24. 1. 2022.

Literatura: Lamut, M. (januar 1928). Obrazi in duše. Matilda Klemenčičeva. Ženski svet, 6 (1), str. 1-3. Radkovič, A. in Jukić, A. (2020). Matilda Klemenčič. V  A. Radkovič in A. Jukić (ur.), Spregledane-pozabljena polovica Krškega (str. 32). Krško: Kulturni dom Krško.  Pripravili: Anja Jukić in Anita Radkovič