Imate minuto?

Štefka Vardjan iz Leskovca pri Krškem

(23. 12. 1916, Šibenik pri Šentjurju – 1. 3. 2010, Brežice)

V današnjem prispevku predstavljamo Štefko Vardjan (roj. Celestin). Njen kiparski portret, ki ga je leta 1944 izdelal Vladimir Štoviček, hranimo v muzejski zbirki in je bil v prejšnjih dneh predstavljen na občasni razstavi 5. pogled v Štovičkov depo: Jaz, ženska. Razstava, ki iz velikega opusa kiparjevih del izloča nekatere ženske portrete, stori to z namenom, da poleg formalnega umetnikovega ustvarjanja, razkriva kako so portreti nastali in kdo so bile upodobljenke.

Štefka Vardjan je odraščala v Šentjurju, kjer je obiskovala Kmetijsko in gospodinjsko šolo. Imela je štiri leta mlajšo sestro, Marijo Žmahar (roj. Celestin). Leta 1934 se je poročila s hortikulturnikom Francetom Vardjanom. Prvi dom sta si začela ustvarjati v Šentjurju pri Celju, vendar sta leta 1939 naselila v Leskovcu pri Krškem. Sprejela sta sodelovanje s farmacevtskim podjetjem Bayer, za katerega je France testiral kemične izdelke, ki spodbujajo rast rastlin. Štefka je bila gospodinja, ki je skrbela za dom, družino in podpirala moža pri uspešni karieri. Bila je prva lektorica Francetovih rokopisov, saj je vse ročno napisane knjige pregledala, jih slovnično popravila in nečitljive dele besedila ponovno zapisala. Pojutrišnjem, 23. 12., bomo obeležili 105. obletnico njenega rojstva.

Terenski zapiski: Sotelšek, N. (2021). Terenski zapiski (TZNS ), osebna komunikacija z Bredo Špacapan (neobjavljeno gradivo). Krško, 11. in 16. 11. 2021. Fotografije: Vladimir Štoviček, Štefka Vardjan, 1944, pravokotna plaketa, mavec, 26.5 x 23.6 cm, sign. sp. d. inv. št. MMK;VŠ-1529Štefka Vardjan s kolegico pod Triglavom, leta 1934. Original hrani družina Špacapan.Štefka z možem Francem in sinom Stinetom (obisk med služenjem vojaškega roka), verjetno po letu 1950. Original hrani družina Špacapan. Pripravila: Nina Sotelšek, višja kustosinja, Mestni muzej Krško