16. februar 201117. maj 2015

Kaplanova hiša in Kaplanovi fantje

Razstava ob 70. obletnici prvih krških žrtev in 100. obletnici rojstva skladatelja Jožeta - Josipa Kaplana je prva v nizu razstav s skupnim naslovom Krško in Krčani.

16. 2. 2011 - 17. 5. 2015

Razstava Kaplanova hiša in Kaplanovi fantje je prva v nizu razstav, poimenovanih Krško in Krčani. Namen občasnih razstav je predstavljanje dediščine mesta in območja skozi življenjske zgodbe različnih sooblikovalcev le-teh, ki jih bomo pri stalnih razstavah omenili le bežno ali pa jih prezrli.

Prva razstava je sestavljena iz treh tematskih sklopov. Najprej je predstavljeno mesto in hiša, v času, ko so v njej živeli Kaplanovi. Družina Kaplan je hišo številka 87 kupila leta 1929. Vanjo so se vselili oče Jože, mama Katarina, 6 sinov in ena hčerka. Hiša, ki je danes sestavni del Valvasorjevega kompleksa, v katerem deluje Mestni muzej Krško, je prišla v javno last leta 1980.

Drugi del razstave je posvečen prvi krški skupini, 9 fantom in 1 dekletu, ki so na začetku druge svetovne vojne v Krškem snovali upor, bili zajeti in ubiti. Trije člani so bili Kaplanovi - Rado, Milan in Zdenko.

Tretji del razstave pa je posvečen življenju in delu najstarejšega sina Jožeta - Josipa, ki je po diplomi na Akademiji za glasbo v Zagrebu uspešno deloval kot skladatelj in glasbeni pedagog v Bosni in na Hrvaškem. Rodil se je leta 1910 in umrl leta 1996 v Lovranu na Hrvaškem.

Avtorice razstave: Irena Fürst (Muzej novejše zgodovine Slovenije, Enota Brestanica), Alenka Černelič Krošelj (Mestni muzej Krško) in Polona Zupančič (oblikovanje). V sodelovanju z Valvasorjevo knjižnico Krško in Osnovno šolo Jurija Dalmatina Krško. Prva razstava v nizu razstav Krško in Krčani. Razstavo pripravila: Mestni muzej Krško in Muzej novejše zgodovine Slovenije, Enota Brestanica. Gradivo: Darko in Branka Kaplan, Ljubljana in Lovran (Hrvaška), Mihaela Mirt, Krško. Muzej novejše zgodovine Slovenije, Enota Brestanica, Združenje borcev za vrednote NOB Krško, Osnovna šola Jurija Dalmatina Krško, Zavod za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Ljubljana in Valvasorjeva knjižnica Krško. Priprava in obdelava gradiva: Polona Zupančič, Nina Sotelšek, Andreja Budna. Zahvala: Darku in Branki Kaplan, Mihaeli in Suzani Mirt ter Tatjani Mirt Kavšek. Oblikovanje: Polona Zupančič. Jezikovni pregled: mag. Mateja Jankovič Čurič.