občasna razstava

21. marec 202330. junij 2024

Štoviček in prijatelji: France Vardjan

Razstava Štoviček in prijatelji: France Vardjan je del širše zasnovanih občasnih razstav, ki so namenjene raziskovanju kiparskega opusa Vladimirja Štovička in odnosov, ki jih je gradil s posamezniki v lokalni skupnosti. Umetnikov opus je bil od leta 2010 v Mestnem muzeju Krško predstavljen z dvema stalnima razstavama in petimi občasnimi (Akti iz depoja, Portretne plastike, Otroški portreti, Študije in male plastike in Jaz, ženska), ki so njegovo ustvarjanje prikazale tako stilsko formalno kot tudi z vidika narativne širine posameznih del.

Prvo od občasnih razstav iz novega razstavnega sklopa smo posvetili življenju in delu Franceta Vardjana: hortikulturnika, učitelja, pisca, družinskega človeka, prijatelja, soseda, kolega v stroki ter sogovornika kulturnikov in intelektualcev iz posavskega kulturnega okolja. Brskanje po njegovi zapuščini je razkrilo prijateljstvo z dvema umetnikoma iz Posavja: Franjem Stiplovškom in Vladimirjem Štovičkom. Naravoslovec po izobrazbi se je v svojem domu obdajal z umetniškimi deli, ki sta jih ustvarila omenjena likovnika. Razstava tako predstavlja Vardjanovo delo in življenje preko osebnih predmetov Franceta in Štefke, reliefnih portretov Vladimirja Štovička in oljnih slik Franje Stiplovška.