Meščanka Josipina Hočevar: gospodarstvenica, mecenka in dobrotnica

četrtek, 6. 10. 2011

Meščanka Josipina Hočevar: gospodarstvenica, mecenka in dobrotnica, izjemna ženska 19. stoletja

Razstava je pripravljena v sodelovanju z Muzeji radovljiške občine in Mestnim muzejem Radovljica.

Josipina Hočevar: kratka biografija

- Rodila se je 6. aprila 1824 v Radovljici kot Josipina Mulley. - Večino otroštva je preživela pri starih starših Globočnikih v Stražišču pri Kranju. - Obiskovala je ljudsko šolo v Kranju in leta 1836 vstopila v nunsko šolo v Škofji Loki. - Po vrnitvi iz šole je pomagala staršem v gostilni v Radovljici. - Od leta 1840 do 1842 je skrbela za bolno staro mater. - 9. novembra 1842 se je poročila z Martinom Hočevarjem, rojenim 7. 10. 1810 v Podlogu pri Velikih Laščah. - 13. novembra 1842 je prvič prišla v Krško in stopila v svoje novo domovanje. - Zakonca sta postala dobrotnika po letu 1860, ko sta z uspešnimi posli pridobila večje imetje in sta najbrž tudi že delno nehala razmišljati (upati) o potomcih. - Leta 1862 se je lahko Josipina prvič odpeljala in pripeljala v bližino doma – na Videm – z vlakom. - Julija leta 1866 se je lahko Josipina prvič sprehodila po lesenem mostu, ki je povezal Krško in Videm. - Leta 1883 je Martin zbolel in 17. aprila 1886 umrl. Pogreb je bil 20. aprila ob 10. uri dopoldne. - Leta 1889 je Josipina potovala tudi po Italiji in se v Rimu poklonila papežu Leonu XIII. - 19. avgusta 1898 je Josipina Hočevar v navzočnosti dr. Ivana Tavčarja prejela Elizabetin red III. razreda. - 4. aprila 1904 je bila slovesna proslava Josipinine 80-letnice. - Bila je častna meščanka Krškega, Radovljice, Kostanjevice na Krki in drugih mest. - Josipina Hočevar je umrla 16. marca 1911 ob 7.45, pogreb je bil 18. marca ob 10.30. Pokopali so jo k možu Martinu v mavzolej. - 16. marca 2011 je bil odkrit njen doprsni kip v Gaju zaslužnih občank in občanov.

Več o njej, njenem življenju, delu in sledeh ter njenih sodobnikih boste izvedeli na razstavi.

Avtorice razstave:

Alenka Černelič Krošelj (Mestni muzej Krško),

mag. Tita Porenta (Mestni muzej Radovljica),

Polona Zupančič (Mi ka do, oblikovanje).

Fotografije razstave: Nina Sotelšek.