sobota, 5. marec 2022sobota, 12. marec 2022

5. marec – 545. obletnica pridobitve mestnih pravic

Mesto Krško je svoj prvi grb dobilo 5. marca 1477. Na podlagi dobro ohranjenega prvega pečatnika in opisa v pridobitvenem privilegiju, je bil ob 500-letnici pridobitve mestnih pravic oblikovan sedanji mestni grb. S strokovno pomočjo arhivista in zgodovinarja prof. dr. Boža Otorepca, velikega poznavalca pečatov in grbov srednjeveških mest in trgov, ga je izdelal akademski slikar Savo Sovre.

A razmišljanje o sodobnem grbu mesta Krško je spodbudilo tudi druge umetnike; Vladimir Štoviček je predlog izdelal kot plaketo. Na ogled je v preddverju Mestne občine Krško.

Podnapis k fotografiji: Vladimir Štoviček, Grb mesta Krško, ok. 1977, plaketa, mavec, d=31,9 cm, inv. št. MMK;VŠ-777

Pripravila: dr. Helena Rožman, muzejska svetovalka

Več o mestnih insignijah lahko preberete na Krške vedute: Mestne insignije in prijazno vabljeni na ogled v Mestni muzej Krško.