Kreativno razmišljanje in ustvarjanje oblike
Ob 440. obletnici Hrvaško-slovenskega kmečkega upora leta 1573 in ob slovenskem kulturnem prazniku vas vabimo na predavanje:
Krško in kmečki upor leta 1573
v ponedeljek, 4. februarja 2013, ob 18. uri,
v Mestni muzej Krško.
Predaval bo: dr. Stane Granda, Zgodovinski inštitut Milka Kosa, ZRC SAZU, Ljubljana.
Fotografija: Kip Matije Gubca na Trgu Matije Gubca v Krškem, delo akademskega kiparja Toneta Kralja, postavljen leta 1977. Foto: Nina Sotelšek.
petek, 9. novembra 2012, ob 17. uri v Radovljici, Slomškova dvorana župnišča (dan, ko sta se leta 1842 poročila Martin in Josipina Hočevar)
torek, 13. novembra 2012, ob 18. uri v Krškem, Mestni muzej Krško (dan, ko sta pred 170 leti mlada zakonca prvič prišla v Krško)
Zbornik bodo predstavile urednici Alenka Černelič Krošelj in mag. Tita Porenta ter avtorice člankov.
Ponedeljek, 8. oktober 2012, pričetek ob 16.00.
Kolokvij in občasna razstava sta posvečena življenju in delu dr. Janeza Mencingerja ter njegovi hiši v Krškem, katere prenova se približuje zaključku. V prvem delu kolokvija bodo avtorji z različnimi pogledi predstavili njegovo delo, v drugem delu pa bo predstavljena njegova rojstna hiša na Brodu v Bohinju ter prenova njegovega krškega domovanja, ob kateri so se razkrile številne nove zgodbe. Nekatere, predvsem o slavnih lastnikih nekoč dveh hiš z naslovom Krško 37 in 38, bodo predstavljene v zaključnem prispevku kolokvija.
Del obeležitve 100. obletnice smrti (6. aprila 1912) je tudi občasna razstava, kjer bodo na ogled nekateri predmeti dr. Janeza Mencingerja, ki bodo po prenovi hiše del t. i. Mencingerjeve sobe.
Vodi: Alenka Černelič Krošelj
Delavnica je del aktivnosti Z igro do dediščine, ki jih v Tednu otroka pripravlja Skupnost muzejev Slovenije.
Jabolko za telo, cvetje za dušo
Delavnica izdelovanja suhega cvetja in jabolčnih jedi.
Dnevi evropske kulturne dediščine so pripravljeni v sodelovanju z JSKD OI Krško in Slovenskim etnološkim društvom.
Petek, 21. septembra 2012
Ob 10.00 in ob 17.00: Javno vodstvo po razstavah sofinanciranih iz projekta Pot medičarstva in lectarstva med Krškim in Zagrebom ter projekcija filma projekta.
Dogodka sta del Dneva evropskega sodelovanja.
Prijazno vabljeni!
Nedelja, 22. julij 2012, od 15. do 17. ure
Vodita: Nina Sotelšek in dr. Helena Rožman, Slovensko etnološko društvo.
Na delavnici bodo udeleženci spoznali delovanje in različne možnosti uporabe camere obscure. S camero obscuro bodo fotografirali in posnete fotografije razvili v muzejski temnici...pri tem pa veliko ustvarjali.
Camera obscura, ki je predhodnica sodobnega fotoaparata, je v osnovi škatla z majhno odprtinico skozi katero vdirajo svetlobni žarki, ki na njeni zadnji steni zarišejo obrnjeno sliko predmeta pred odprtino. Že mislec Aristotel je poročal, da lahko žarki, ki padejo skozi majhno odprtino, projicirajo sliko. V desetem stoletju je arabski učenjak Alhazen opisal, kako se lahko v cameri obscuri opazuje sončni mrk, ne da bi si pri tem poškodovali oči. Najprej je bila camera obscura zatemnjena soba. Postopoma pa se je njena velikost zmanjševala in postala je prenosna škatlica. Mnogi umetniki so jo uporabljali kot pripomoček za risanje pokrajin in vedut.
V nadaljevanju delavnice bomo z dr. Heleno Rožman spoznavali načine preživljanja praznikov in vsakdanjika v preteklosti. Ob fotografijah, ki jih bodo prinesli udeleženci s seboj, pa spoznavali današnji utrip življenja.
V preteklosti so bile fotografije veliko bolj redke in kot take so dragoceni pričevalci s pomočjo katerih spoznavamo različne dogodke v življenju. V zadnjem stoletju ohranjamo spomine s pomočjo fotoaparatov in video kamer, ki so v kratkem času postali množično dostopni in jih imamo vedno na dosegu roke. Fotografije, ki jih prinesejo udeleženci so lahko klasične ali pa digitalne (npr. na CD-jih, fotoaparatih, mobilnih telefonih, ...).
Program izvajamo v sodelovanju s Slovenskim etnološkim društvom, v okviru katerega že leta poteka program Mala šola etnologije, s katero želimo etnologijo približati zlasti mlajšim obiskovalcem kulturnih ustanov.
Nedelja, 1. julij 2012, od 15. do 17. ure
Vodi: Jana Drašler.
Na delavnici bomo izvedeli več o čarovnicah v naših krajih, njihovih dobrih in slabih lastnostih, nadzemeljskih močeh in urokih. O razliki med dnevnimi in nočnimi čarovnicami ter o skrivnostnih lučeh, ki jih lahko srečamo v gozdovih ponoči. Spoznavali bomo čarobne lastnostih zdravilnih rastlin, ki jih najdemo na naših travnikih in v vrtovih in izdelali svoj lastni obrambni amulet.
Delavnica je del razstave Dolgo razsvetljensko 18. stoletje, ki je v muzeju odprta od 30. marca 2012 in je del projekta Bogastva podeželja v skupni turistični ponudbi z akronimom Pot medičarstva in lectarstva med Krškim in Zagrebom, sofinanciranega iz Operativnega programa IPA Slovenija—Hrvaška 2007—2013.
Od 18.00 do 01.00
18:00 Odprtje muzejske trgovinice
19:00 Odprtje drugega dela stalne razstave VALVASORJEVI V KRŠKEM
20:30 Pravljično ReŠetanje: Za 2 groša fantazije v živo
22:00 Javna vodstva po razstavah Mestnega muzeja Krško in razstavi Galerije Krško
23:30 Zvezdogledje – planetarij (Astronomsko društvo NEK)
00:30 Zaključek